Stipendije Ministarstva prosvete za studente doktorskih akademskih studija

Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja raspisalo je javni poziv za dodelu stipendija studentima doktorskih akademskih studija na visokoškolskim ustanovama čiji je osnivač Republika Srbija i uključuje ih u realizaciju naučnoistraživačkih projekata, koji se finansiraju iz buxeta Republike Srbije

Ministarstvo dodeljuje ukupno do 200 stipendija za sledeće naučne oblasti, grane ili discipline:

• fizika (do 5 stipendija);
  • hemija (do 15 stipendija);
  • biologija (do 15 stipendija);
  • matematika, kompjuterske nauke i mehanika (do 8 stipendija);
  • medicina (do 23 stipendije, od toga do 5 stipendija u oblasti stomatologija);
  • geonauke i astronomija (do 6 stipendija);
  • društvene nauke (do 25 stipendija);
  • istorija, arheologija, etnologija i umetnost (do 9 stipendija, od toga do 4 stipendije u oblasti istorije i do 2 stipendije u oblasti umetnosti, s tim što kandidati sa završenim fakultetom iz oblasti umetnosti mogu isključivo konkurisati za stipendiju u oblasti umetnosti);
  • jezik i književnost (do 8 stipendija);
  • mašinstvo i industrijski softver (do 10 stipendija);
  • elektronika, telekomunikacije i informacione tehnologije (do 15 stipendija);
  • saobraćaj, urbanizam i građevinarstvo (do 12 stipendija, svaka oblast do 4 stipendije);
  • materijali i hemijske tehnologije (do 10 stipendija);
  • energetika, rudarstvo i energetska efikasnost (do 7 stipendija);
  • biotehnologija i poljoprivreda (do 25 stipendija);
  • uređenje, zaštita i korišćenje voda, zemljišta i vazduha (do 7 stipendija).

Kandidati kojima se stipendija odobri raspoređuju se na naučnoistraživačke projekte Ministarstva koji se realizuju u tekućem ciklusu istraživanja po programima od opšteg interesa utvrđenih Zakonom o naučnoistraživačkoj delatnosti.

Pravo učešća po javnom pozivu ima diplomirani student upisan na doktorske akademske studije na visokoškolskoj ustanovi čiji je osnivač Republika Srbija, koji ispunjava sledeće uslove:

• rođen je 1991. godine ili kasnije;
  • državljanin je Republike Srbije, sa prebivalištem na teritoriji Republike Srbije;
  • nezaposleno je lice;
  • na prethodno završenim nivoima studija ima ukupnu prosečnu ocenu najmanje 9,00 (devet), odnosno najmanje 8,50 (osampedeset) u oblasti tehničkih i biotehničkih nauka i redovnost u studiranju;
  • ima znanje najmanje jednog svetskog jezika;
  • ne koristi druge stipendije ili kredite, odnosno da u slučaju dobijanja stipendije Ministarstva prestane sa njihovim korišćenjem.

Kandidati – studenti na doktorskim akademskim studijama koji konkurišu za stipendiju Ministarstva popunjavaju prijavu na javni poziv uz koju podnose dokumentaciju. Obrazac „Prijava na konkurs” može se preuzeti ovde.

Na sajtu Ministarstva objavljeno je i Uputstvo o sadržini konkursne dokumentacije i bližim uslovima korišćenja stipendije i angažovanja stipendiste.

Popunjena i svojeručno potpisana PRIJAVA sa dokumentacijom, iz koje proizilazi da ispunjavaju uslove po konkursu, dostavlja se Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja preporučenom poštom ili neposredno preko pisarnice Republičkih organa, ul. Nemanjina broj 22-26, Beograd, sa naznakom: „Prijava na konkurs za stipendiju – za studente doktorskih akademskih studija”.

Konkurs je otvoren zaključno sa 29.01.2018. godine. Ministarstvo će doneti konačnu odluku o dodeli stipendije najkasnije do sredine aprila 2018. godine.

Nepotpune i neblagovremene prijave se neće razmatrati. Dopune dokumentacije poslate po isteku roka za konkurisanje biće tretirane kao neblagovremene i neće biti razmatrane.

Ministarstvo će rezultate konkursa objaviti na sajtu Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja www.mpn.gov.rs, a svakom kandidatu dostaviti obaveštenje pisanim putem na kućnu adresu.